Yollarda görürsünüz aslında ama ilginç olan şudur, çoğu insan o süt tankerinin arka tarafında kocaman yazan reklam metinlerinin ve büyük yağ oranı yalanı hakkında iki kere düşünmez. Möösüt tankere girdiği andan itibaren artık möö süt değildir.

Çiftlik taze sütünün tanker kamyonundan çıkması mümkün müdür. Elbetteki hayır, o tanker fabrikaya girecek ve ordan bizim için kim bilir ne olarak çıkacaktır.
Ben öyle düşünmüyorum ki sevkle möösüt içiyorum.
Sevgili çiğ süt işleyen imalatcılar mezarlığında, kamyondaki mesajları görürse iki kere daha dönecektir. Görüyorsunuz ki, köyden kente servis yapan küçük bir sütçü çiftçi bile bunun yapmaktadır. Samsun’dan sadece birkaç kilometre uzakta, Bafra köylerinde her yıl büyüdükçe büyüyen ağaçlarla birlikte bir yaz geçirdi.
Taze, çiğ sütün ilk deneyimimi amcamın çiftliğinde geçirdim, hafta sonları ziyaret etmek için bir genç olarak dışarı çıkardım. Palomino atını güzel, otlaklar boyunca saatlerce sürüp öğle yemeğine ya da akşam yemeğine gireceğim.
Yemek sırasında yemek odası masasında soğuk, çiğ süt olan her zaman büyük bir paslanmaz çelik sürahi vardı ve teyzem ve dayım beni biraz içmeye çalışıyordu. “Çiğ sütün tehlikeli” olduğunu ve hiçbirini içmemesini söylediğimde bu konuda geçici değildim.
Ancak, huzur dolu, sağlıklı olan ineğinin otlaka otlamaya başlamasını görünce, bir şekilde inanması zor buldum.

möösüt kara güzel

Asla amcamın çiğ sütunu denemedim, ama sahip olmak isterdim gerçekten. Eminim lezzetlidir.
Şimdi çok sayıda çiğ süt çiftliğinden 10 yıldan fazla bir süredir çiğ süt içen bir usta olarak, topluluğumdaki küçük süt çiftliklerini destekleyerek ve yerel süt harcamalarımı yaparak amcamın mirasını bir şekilde onurlandırmışım gibi hissediyorum.
Maalesef Amerika’daki binlerce küçük süt çiftliği gibi, amcamın çiftliği de artık yeryüzünde bulunmuyor. Bu durum karşısında o zamanlardaki gibi süt çiftlikleri görmek için tüm dünyayı oraya sürüklemem gerektiğini bilmek beni derin düşüncelere sevk ediyor.
Ancak, yeşil çimlere otlayan ineklerin ürettiği çiğ sütün merakı ve bu gıdaların tüketilmesi konusunda ve bu tür gıdalara nasıl çok güvenli ulaşacaklarına dair insanların eğitimine yardımcı olabilirim . Süt fabrikası tarafından tedavi edilen, tanker kamyon sütünden daha hafif bir yıl daha, ülkenin dört bir yanındaki bakkal raflarına gitti! MööSüt çiğ süt, hayat veren, besleyici yoğun ve çocukların sağlam ve güçlü büyümek için tam olarak ihtiyaç duyduğu şeydir.
Bu, yerel çiftçimin çavdar otlarının şu an otlaklarda güçlü bir şekilde geldiğine ve saman kış rasyonunun ineklere geçişinde çiğ tereyle koyu sarıya dönüştüğü için zamanında yazılmış bir konu gibi görünüyor. Ailemin en çok sevilen Möö Süt çiğ tereyağı da artık möösüt ürünleri arasında yerini almış.
Bir şey kesin – çocuklarımın tüm pastörize, homojenize edilmiş, antibiyotikli, steroidli ve hormon döşeli çiğ sütten uzak tutacağım. GDO zaferindeki bir tanker kamyonundaki herhangi bir sahte taze sütü içmesi artık benim çocuklarım için imkansız.
Hayır, çocuğum teyzemin ve amcamın gururla sahip olduğu gibi küçük bir çiftlikten çırpsız möösüt içiyor olacak.

möösüt küçük buzağ yeni doğum

Ve, bir kamyonun arkasında yazdığı gibi sahte “taze” değil inekten taze möösüt olacak!
Bu benim Bafra’daki ilk akşamım, bir zamanlar bir şeker plantasyonu olan uçsuz bucaksız tarlalara bakmak ve şimdi bir günlük möösüt ile gün batımını seyretmek müthiş keyif veriyor.
Düz dışına çıktım, biraz yosun merdivenlerine tırmanıp sağdan pembe ışığa dönüyorum. Solumda at ahırları, arkamda ev ve önümde çimenlik alanlar var. Möösüt fışkırtan dolgun memeli inekler hemen önümde.
Kurbağaların sesi alacakaranlıkta başlıyor ve sesler yükseliyor. Üzerime yürüdüğüm asfaltlama tarlanın sonunda biter ve sağa bir kir yoluna sapıyorum. Çim yolun her iki tarafında uzundur. Sol tarafımda yalnız bir ağaca ulaştığımda, yol küçük bir tepeden aşağıya iniyor ve uzaktaki bir ağaç dizisine devam ediyor. Sağdaki Güney ve mesafedeki bazı parlayan ışıklar var. Küçük bir yarasa kafamın üzerinden atıyor.
Kurbağaların uzaylı ve sersem serseri altında bir sessizlik var. Karanlık bir köpek büyük evden bana doğru koşar ve sonra döner ve geri gider, bana sanki onu takip etmeye çalışıyormuş gibi geri bakar. Ben ondan ve uzun çimlerden uzaklaşıp dinlerim.
Kurbağalar daha sesin olsun. Gökyüzü siyah olur.
İklim değişikliği ve plantasyon ekonomileri arasındaki ilişki nedir? Bu, birçok şeyin araştırılması – devam eden bir performansın dördüncü bölümünün başlangıcı olan Kara Atlamanya, üçgen ticaretin üç durağından birinin kalp bölgesini ziyaret ediyor ve Dona Harvestergitsin ve Annana Tiksindiğimi ‘in “plantasyon senesi” terimini ciddi olarak ele alıyor Bir plantasyon üretim biçiminin gelişimini içinde bulunduğumuz mevcut jeolojik döneme bağlar.
Plantasyon küresi, tarım ile kendimizi bulduğumuz yeni jeolojik çağın antroposeni arasındaki ilişki için bir yer tutucudur. Fakat onlar düşünüyorlardı tarımın çeşitliliği, tarımsal taktikleri, ormanların ve çayırların fabrika benzeri ekstraksiyon yapısıyla şiddetle değiştirilmesidir – şeker ve pamuk gibi ihracat için tek bitkilerin yetiştirilmesi, köleleştirilmiş ve indentured tarafından üretilmektedir Zorla geniş mesafelerden taşınan emekçi bedenler. Plantasyonlar, tarımı yapılan, araziyi yıkan, arazide çalışan cesetleri şiddetle sömürüp kamulaştıran ve bu alanlarda yaşayan insanlar için kendinden kalma özerkliğini yok etmek için çeşitliliğini ortadan kaldırır.
Köle emeği ve diğer sömürülen, yabancılaşmış ve genellikle mekansal olarak taşınan emeğe dayanan, insan eğilimine sahip çiftliklerin, mera ve ormanların ekolojik ve kapalı tarlalara dönüştürülmesinde yıkıcı dönüşüm için Plantasyonagelabla terimini kullanıyoruz . Hareketli malzeme Genedegit plazması, gereksiznomlar, kesimler ve kısmi organizmaların diğer isim ve şekillerinin hızla yerinden çıkması ve yeniden formüle edilmesi ve sermayenin birikimi ve kârları için dünya genelinde semiyotik üretkenlik, ayrıştırılmış bitkiler, hayvanlar ve insanlar- Plantationonunbenim bir tanımlayıcı operasyonu , Sermayeciçocuğu ve Antiproposen birlikte ele alınıyor (Haraway 162).

möösüt doğal sağlıklı süt.

Ekotokrasi, gezegenin ekosistemindeki insanların jeolojik gücünün köklerini plantasyon köleciliği, toprağın tekil bir biçimi için araçsallaştırılması ve baston yetiştirmek ve hasat etmek için makineler olarak kullanılmak üzere cesetlerini şiddet yoluyla köleleştirmesi üzerine, ve Kendini ideal olarak çoğaltmak ve sürdürmek. Anna Tsing’in dediği gibi, plantasyonoseni, “canlandırma dünyasının gelecekteki varlıkları olarak yeniden düzenlendiği plantasyonlar gibi basitleştirilmiş ekolojiler” veya “çoğaltılma makineleri” oluşturuyor – diğer bir deyişle radikal ve şiddetli bir baskının ardından Insanoğlunu ve doğal dünyayı birbirine bağlayan hayat dünyalarındaki etkileri.

Üç yüz yılı aşkın eski plantasyon tarihini ve bunların bitki örtüsü köleliğinin en eski örneğini izleyen sürekli gelişen sosyal ilişkilerini ve kölelerin ve plantasyon sahiplerinin torunlarının ve denetçilerinin devamında varlığını okumak, neredeyse imkansız bir girişimdir. İklim değişikliğini işaret eden yavaş zamansal salıncaklar. Doğal felaketlerin artan frekansları, okyanusun ısınması, deniz hayatının tehlikeye atılması gibi yavaş gelişen bir geleceğe karşı hâlâ yaşayan ve halen devam etmekte olan bir tarihi okumak, o kadar farklı kayıt defterleri üzerinde çalıştıklarından dolayı ölçülemez ve muhtemelen anlamsızdır ve ortak zemin bulma imkanı Zemin seviyesinde neredeyse sıfırdır.